Na cmentarzu parafialnym w Solcu Kujawskim zakończona została inwentaryzacja grobów. Osoby posiadające zarezerwowane miejsca, na których nikt jeszcze nie spoczywa, proszone są o potwierdzenie w biurze parafialnym rezerwowanych miejsc, celem uzupełnienia dokumentacji. Miejsca wolne, których rezerwacja nie zostanie potwierdzona do końca 2014 roku, zostaną w pierwszej kolejności przeznaczone do grzebania zmarłych.
Ks. Andrzej Stachowicz
Solec Kujawski, 26.02.2014 r.
K O M U N I K A T
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim jest odpowiedzialna za zarządzanie i utrzymanie cmentarza parafialnego przy ul. Księdza Piotra Skargi w rozumieniu ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. nr 11, poz. 62) z uwagi na to, że jest to cmentarz wyznaniowy.
Na cmentarzu zakończona została inwentaryzacja grobów. Ponad 1 tys. grobów nie ma przedłużonej ważności i nie ma przypisanej osoby sprawującej opiekę nad miejscem pochówku. W związku z tym przypominam, że każdy grób ziemny będzie zachowany przez okres 20 lat od ostatniego pochówku. Po upływie tego terminu, jeśli krewni (lub inni bliscy zmarłego) nie uiszczą opłaty za przedłużenie ważności grobu, grób ten może zostać zlikwidowany, a miejsce grzebalne wykorzystane ponownie, pod nowy pochówek.
Takie obowiązki nakłada na zarządcę cmentarza art. 7 ust. 1 i 2 wym. ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zgodnie z którym grób ziemny może być użyty do ponownego chowania po upływie 20 lat od ostatniego pochówku. Po upływie tego terminu ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych 10 lub 20 lat i może być odnowione.
Opłaty za prolongatę ważności grobu dotyczą wyłącznie grobów ziemnych, w których trumny składane są bezpośrednio do ziemi.
Obowiązek uiszczania kolejnej opłaty za grób nie ma zastosowania do chowania zwłok w grobach murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania w grobowcach lub niszach urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok, bowiem w tych przypadkach pobiera się przy pochówku jednorazową opłatę na okres 100 lat. A zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ani uiszczać po tym okresie ponownej opłaty. Grób murowany z definicji to dół w ziemi, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub szczątkami lub urny z prochami, a nad trumną lub urną zakłada się sklepienie. Krótko mówiąc, grób murowany to grobowiec posiadający tzw. murowaną piwnicę.
Krewni (lub inni bliscy) zamarłych spoczywających na cmentarzu w grobach ziemnych, od pochówku których upłynęło 20 lat, mają obowiązek przedłużyć ważność grobu i uiścić należną od tego opłatę, w przeciwnym wypadku muszą liczyć się z likwidacją grobu i ponownym wykorzystaniem miejsca na nowy pochówek.
Prosimy również o dbałość o stan techniczny grobów, aby nie zagrażały zdrowiu i życiu osób odwiedzających cmentarz, jak również, aby nie powodowały szkód w innych nagrobkach (np. na skutek przewrócenia).
Groby zaniedbane i w złym stanie technicznym, co do których nie uiszczono opłaty za prolongatę na kolejne 20 lat, będą likwidowane w pierwszej kolejności i przeznaczane do ponownego pochówku.
Zarządca cmentarza nie ma obowiązku szukania i powiadamiania dysponenta grobu o terminie wygaśnięcia ważności miejsca.
Informacji odnośnie terminu ważności grobu, opłat za prolongatę grobu można zasięgnąć w biurze parafialnym osobiście, lub pod nr tel. 52 387 12 48 w godzinach otwarcia biura, bądź poprzez e-mail:stanislaw-solec@wp.pl